Kansalaisareenan, Sitran ja Tilastokeskuksen selvitysten mukaan vapaaehtoistyöhön osallistuu 30-40 prosenttia suomalaisista. Kiinnostuneita on kuitenkin enemmän: Noin 60-70 prosenttia sanoo olevansa halukkaita osallistumaan, jos aikaa ja sopiva tapa löytyisi.
Suosituimmiksi vapaaehtoistyön muodoiksi nousevat urheiluseurat ja harrastusjärjestöt, sosiaali- ja terveysalan järjestöt, ympäristötoiminta sekä tapahtumien ja kulttuurin tukeminen. Erityisesti nuoret aikuiset ja eläkeläiset ovat olleet viime vuosina kasvavassa määrin kiinnostuneita vapaaehtoistoiminnasta. Eli rivivapaaehtoisia olisi järjestöihin tulossa, kun heitä vain kutsuttaisiin mukaan.
Kaikki organisoitu toiminta tarvitsee johtamista ja hallintoa.
Hallinnollinen luottamustoimi vaatii tekijältään enemmän aikaa, vastuuta ja osaamista kuin esimerkiksi osallistuminen tapahtumajärjestelyihin. Aktiivisista järjestötoimijoista vain pieni osa on kiinnostunut hallinnosta. Tämä näkyy tänäkin syksynä yhdistysten syyskokouksissa, kun hallituspaikkoja, puheenjohtajuuksia ja muita vastuutehtäviä jaetaan: tunkua paikoille ei ole entiseen malliin.
Hallituksiin ja muihin luottamustehtäviin voi kyllä potentiaalisia kiinnostuneita olla, mutta aktivoiminen ja tehtäviin houkutteleminen vaatii panostusta. Kiinnostusta edesauttaisi, jos yhdistyksessä olisi hallintopaikoille tuleville tarjolla selkeä tehtävien kuvaus, selkeät vastuut sekä tehtävään tarvittava mielenkiintoinen koulutus. Myös tieto siitä, että vastuun jakaminen pienentää yhden vastuunkantajan taakkaa madaltaa kynnystä ottaa tehtävä vastaan.
Jos hallintotehtäviin ei löydy väkeä, kannattaa harkita samankaltaista työtä tekevien yhdistysten yhdistämistä. Tällöin päällekkäinen hallintotyö vähenisi, hallintoväkikin vähenisi. Varsinainen yhteiseksi hyväksi tehtävä työ jatkuisi siitä kiinnostuneitten vapaaehtoisten kanssa vaikkapa vanhan yhdistyksen nimeä kantavassa toimintaryhmässä. Rivivapaaehtoinen ei ole useinkaan kiinnostunut siitä, missä päin seutukuntaa tai maakuntaa yhdistyksen hallitus ja puheenjohtaja toimii. Kunhan se toimintaryhmä saa hallituksen tuen ja toimintaryhmän vastaava on lähellä ohjaamassa vapaaehtoisia juuri niissä tehtävissä, jota he ovat tulleetkin kyseiseen yhdistykseen tekemään.
Syytä on myös muistaa, että virkeällä ja perustehtäviinsä keskittyvällä järjestö- ja yhdistyskentällä motivoituneine vapaaehtosineen on merkittävä vaikutus toiminta-alueensa elinvoimaan.
K.S.