JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Markku Ylösen käsissä on pieni ihmeitätekevä Jumalan äiti, kaikkien murheellisten ilo -ikoni. Se on aikoinaan tuotu Karjalasta.

Markku Ylösen käsissä on pieni ihmeitätekevä Jumalan äiti, kaikkien murheellisten ilo -ikoni. Se on aikoinaan tuotu Karjalasta.

Sari Pitko

Kulttuuri
28.9.2026 12.25

Kiteen ortodoksisen kirkon ikonien ikonografia kutsuu pysähtymään

Ki­teen or­to­dok­si­sen, Py­hän Kol­mi­nai­suu­den kir­kon piha-alu­eel­le tu­li­jaa on vas­taa­not­ta­mas­sa vie­na­lai­nen iko­ni­ka­tos, jos­sa on pie­ni me­tal­li-iko­ni.

Tämä artikkeli on vain tilaajalle.

Jos olet jo tilaaja, pääset lukemaan artikkelin kirjautumalla sisään.