Pohjois-Karjalan kuntien omistama Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria valmistelee ammatillisen koulutuksen koulutustarjontaa aloituspaikkoineen vuodelle 2027.
Omistajakunnille 6.5. ja 7.5. järjestettyjen infotilaisuuksien perusteella näyttää siltä, että tavoitteena on keskittää toisen asteen ammatillinen koulutus Pohjois-Karjalassa Joensuuhun. Infotilaisuuksien jälkeen kuntiin lähetettyyn kyselyyn annettiin vastausaikaa vain kolme arkipäivää. Asian käsittely kunnissa yhdessä virka- ja luottamushenkilöiden kesken ei ole mahdollista annetussa aikataulussa.
Riveria pääsi mukaan valtakunnalliseen ammatillisen koulutuksen toiminnanohjauksen kokeiluun vuosiksi 2026 – 2033. Vielä hakuvaiheessa kokeiluun Riverian viesti oli, että kokeilu mahdollistaa eri vaihtoehtoja koulutusten suuntaamiseksi ja toiminnan kehittämiseksi myös maakunnan pienemmissä koulutusyksiköissä. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että toiminnanohjauskokeilun tarjoamia mahdollisuuksia ei haluta tai osata hyödyntää täysimääräisesti ja luovasti koko maakunnan hyväksi.
Toiminnanohjauskokeilussa Riveria onkin luvannut ministeriölle pikemminkin toiminnan leikkauksia. Riveria on koko Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä, ei pelkästään maakuntakeskuksen työvoimakanava.
Ammatillinen koulutus on vahvasti myös elinvoimapolitiikkaa: se pitää nuoret kotiseudullaan, tukee yritysten työvoimatarpeita ja luo tulevaisuuden uskoa. Kun koulutusmahdollisuudet katoavat, katoaa myös toivo — ja sen myötä nuoret.
Nyt Riverian päättäjiltä vaaditaan ymmärrystä ja rohkeutta tehdä päätöksiä, joissa huomioidaan koko maakunta. On aina helpompaa karsia ja supistaa kuin ideoida ja rakentaa uutta. Ajat ovat nyt haasteelliset, joten nyt punnitaan tahto tehdä yhteistyötä ja rakentaa osaamista. Maakunnan menestystä tukevia koulutusyksiköitä on rakennettu yhteistyössä aikaisempina vuosina. Nyt ei ole niiden alas ajamisen aika.
Pekka Hirvonen, Kiteen kaupunginjohtaja
Pirre Seppänen, Lieksan kaupunginjohtaja
Pasi Parkkinen, Nurmeksen kaupunginjohtaja
Päivi Lintumäki, Outokummun kaupunginjohtaja