JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Myrsky teki tuhoja Niemisen kappelin hautausmaalla. Kuva: Tatu Harinen

Myrsky teki tuhoja Niemisen kappelin hautausmaalla. Kuva: Tatu Harinen

Tatu Harinen

4.8.2025 13.45
Uutiset

Niemisen kappelin hautausmaalla liikkuminen kielletty myrskytuhojen vuoksi

RÄÄK­KY­LÄ

Miik­ka Ki­vi­nen

Nie­mi­sen kap­pe­lin hau­taus­maal­la Rääk­ky­läs­sä oli lau­an­tai­na myrs­ky, joka kaa­toi suu­ria pui­ta. Kirk­ko­her­ra Mark­ku Ko­mu­lai­nen Kes­ki-Kar­ja­lan seu­ra­kun­nas­ta sa­noo, et­tä liik­ku­mi­nen alu­eel­la on kiel­let­ty ja et­tä hau­taus­maa on sul­jet­tu. Alu­eel­la voi ol­la esi­mer­kik­si jän­nit­tei­siä pui­ta tai mui­ta vaa­ra­te­ki­jöi­tä.

Asi­as­ta on tie­do­tet­tu ja pai­kan pääl­le on lai­tet­tu va­roi­tus­kylt­te­jä, et­tä hen­ki­lö­va­hin­ko­ja ei pää­si­si ta­pah­tu­maan.

Ko­mu­lai­sen mu­kaan en­sim­mäi­sek­si va­kuu­tu­syh­tiö ar­vi­oi tu­ho­ja.

– Sen jäl­keen rai­vaus­ryh­mä pää­see te­ke­mään alu­et­ta tur­val­li­sek­si ja rai­vaa­maan sitä.

Hau­taus­maa ava­taan jäl­leen, kun alue on rai­vat­tu ja saa­tu tur­val­li­sek­si.

Ko­mu­lai­sen mu­kaan hau­taus­maa saat­tai­si avau­tua ylei­söl­le jo mel­ko pian.

– Tä­män vii­kon ku­lu­es­sa rai­vaus­ryh­mä pää­see te­ke­mään työ­tään, Ko­mu­lai­nen ar­vi­oi.

Niemisen kappelin hautausmaa on suljettu myrskytuhojen takia. Kuva: Tatu Harinen

Niemisen kappelin hautausmaa on suljettu myrskytuhojen takia. Kuva: Tatu Harinen

Tatu Harinen

Lisää aiheesta

Kysely