Kevään 2025 aluevaaleissa sain Keskustan Pohjois-Karjalan listan suurimman äänimäärän – tulos, joka yllätti ja liikutti. Lähdin ehdolle jatkaakseni työtä perusterveydenhuollon, sote-lähipalveluiden ja ikäihmisten arvokkaan arjen puolesta. Äänestäjien vahva tuki ja heidän esille tuomansa toiveet rohkaisivat tavoittelemaan paikkaa aluehallituksessa – jopa sen puheenjohtajuutta.
Yllättäen sain toukokuussa tiedon, että minut katsottiin vaalikelvottomaksi aluehallitukseen yritystoimintani vuoksi. Yritykseni Medi Hyykky Oy hyväksyttiin palvelusetelituottajaksi huhtikuussa. Palvelusetelitoiminta kattaa korkeintaan 5 % liikevaihdosta (enintään 20 000 €/vuosi), eikä toimintaa ole tarkoitus laajentaa. Lisäksi aluehallitus on jo päättänyt lakkauttaa yhden keskeisen palvelusetelimuodon 31.7.2025 – ennen kuin uusi aluehallitus ehtii kunnolla edes aloittaa.
Hyvinvointialueemme juristin mukaan aluehallituksessa käsitellään usein palveluseteleihin liittyviä asioita, minkä vuoksi minut tulkittiin vaalikelvottomaksi. Useat muut juristit ovat kuitenkin todenneet, ettei yritystoimintani laajuus täytä vaalikelpoisuuden rajoittamisen edellytyksiä – toistuvaa ja merkittävää esteellisyyttä ei voida perustella. En kuitenkaan nähnyt tarkoituksenmukaiseksi kiistää tulkintaa, sillä esteellisyyskysymyksiin tulee suhtautua vakavasti.
Vaikka minulla ei ole äänioikeutta aluehallituksessa, aluevaltuuston 1. varapuheenjohtajana minulla on läsnäolo- ja puheoikeus. Lupaan toimia äänestäjieni äänenä aluehallituksen pöydässä – jotta ne asiat, joihin kansalaiset odottavat muutosta, eivät jäisi päätöksenteossa toissijaisiksi tai tulisi tarkoituksella ohitetuiksi.
Aluehallituksen uusi puheenjohtaja toivoi myönteistä suhtautumista hyvinvointialueemme toimintaan. Positiivisuus on tärkeää, mutta se ei voi tarkoittaa vaikenemista. Perusterveydenhuolto ei ole koskaan ollut näin huonossa kunnossa. Niin kauan kuin ihmiset eivät pääse lääkäriin, ikäihmiset jäävät ongelmineen yksin ja hoitajat uupuvat, nostan näitä asioita esiin. Kiitos kuuluu silloin, kun siihen on syytä – mutta vaikeneminen ei ole vaihtoehto, kun kyse on ihmisten hyvinvoinnista ja perusoikeuksista.
Moni valtuutettu korosti aluevaltuuston ensimmäisessä kokouksessa, ettei aluevaltuusto saa olla kumileimasin. Se antoi toivoa. Hallintosäännön tarkistaminen ja valtuuston päätösvallan vahvistaminen ovat välttämättömiä demokratian ja äänestäjien kunnioittamiseksi. Työ jatkuu – ja toivon, että puhevalta riittää, kun tahto on vahva.
TARJA HYYKKY
Juuan apteekin apteekkari,
aluevaltuuston 1. varapuheenjohtaja (kesk.)
Pohjois-Karjalan hyvinvointialue