Kiteen matkakohteista kertovan lehden saa mukaansa kaupungin näyttelykohteista.
Siiri Koivuniemi
Kiteen ja Kesälahden kulttuuritarjonta on kesällä laaja. Erityisesti taidetta on esillä monessa paikassa.
– Näyttelykeskus Kiteen galleriaan avautui uusi näyttely: Kuvataidetta korville ja musiikkia silmille, Kiteen kulttuuriohjaaja Markus Pulkkinen kertoo.
Kyseessä on musiikin ja kuvataiteen yhdistävä kokonaisuus, jonka teoksien takana on yhteensä yhdeksän taiteilijaa.
– Rytmi toimii yhtenä elementtinä. Joidenkin taulujen alla on esimerkiksi QR-koodi, jonka skannaamalla taulu avautuu musiikin maailmaan, Pulkkinen selvittää.
Lisäksi näyttelykeskukseen avautuu uusi metsästysteemainen Trofee-näyttely. Näyttelykeskus on avoinna keskiviikosta sunnuntaihin koko kesän. Kesälahden Sovintolan avajaisia vietetään kesäkuun puolessa välissä, josta lähtien Sovintolan galleriassa on nähtävillä kuvataiteilija Maria Mughailin maalauksia.
Kulttuurihistoriaa esittelevät Kesälahden ja Kiteen kotiseutumuseot, Kyllikki Paajasen kotimuseo ja pihapiiri, Savikon kauppamuseo ja Nightwish Story -näyttely. Käsitöitä voi puolestaan ihailla Kitteen käsikkäitten Aitan aarteita -näyttelyssä Kästekosen aitassa. Heinäkuussa ovensa avaa myös Galleria Tienkorva Kiteen Niinikummussa.
– Taidetta on siis tarjolla. Kohteisiin on vain pienet pääsymaksut, Pulkkinen toteaa.
Konsertointia kuulee kesällä ympäri Kiteen aluetta. Puhoksen kesänavauksen yhteydessä järjestetään ilmainen puistokonsertti, jonka päätähtenä esiintyy digiharmonikan maailmanmestari Netta Skog. Myös Puhokseen sijoittuvassa East end cruising –harrasteautotapahtumassa kuullaan kesäkuussa livemusiikkia.
– Havolassa on kesän aikana useampi kamarikonsertti. Kesälahden puolella konsertteja on muun muassa Mäntyniemessä ja Sovintolassa.
Mäntyniemen kartanolla järjestetään salikonsertteja, kun taas Sovintolassa viihdyttävät lauluyhtye Kuun kulettamat ja trubaduuri Vihtori Maijanen.
– Elokuussa suurin konsertti tulee olemaan Auri-yhtyeellä. Kiteesalissa on tuolloin kaksi konserttia. Kitee on ainoa kunta, jossa he esiintyvät kiertueellaan kahdesti.
Auri on Johanna Kurkelan, Tuomas Holopaisen ja Troy Donockelyn perustama yhtye.
Pulkkisen mukaan alun perin kirkkoon suunniteltu konsertti myytiin saman tien loppuun. Esiintymispaikka vaihdettiin akustisista syistä Kiteesaliin.
– Välineet ovat siellä valmiina, joten ajattelimme, että järjestetään toinenkin konsertti. Toisenkin päivän liput menevät varmasti, Pulkkinen arvelee.
Tänä vuonna Keski-Karjalan kesäteatteritarjonnasta pitävät huolen Rääkkylän, Tohmajärven ja Värtsilän ryhmät. Pulkkisen mukaan Kiteellä ei nähdä kesäteatteriesityksiä.
Lisätietoa sekä tarkat aikataulut kesän tapahtumista löytyvät Kiteen kaupungin verkkosivuilta.