Ehtikö vai eikö ehtinyt? Pesis on peli, jota seuratessa pääsee kokemaan koko tunneskaalan laidasta laitaan. Kuva: Niilo Hirvonen.
Niilo Hirvonen
KITEE
Jouko Väistö
Pesismakeaa on tänäkin kesänä Rantakentällä tarjolla mahan täydeltä. Pelkästään superpesisjoukkueen runkosarjan kotipeleissä riittää kesä-, heinä- ja elokuussa seurattavaa 11 illaksi.
Kolme kotiottelua kesäkuussa
Kesäkuussa KiPa saa vielä Rantakentällä vastaansa Seinäjoen JymyJussit (12.6.), Imatran Pallo-Veikot (16.6.) ja Koskenkorvan Urheilijat (29.6.) Ne kaikki ovat joukkueita, joista pitäisi ottaa kolmen pisteen voitto.
Jymy-Jussien alkukausi on sujunut nihkeästi. Tätä osattiin odottaa, sillä joukkue menetti viime kauden miehistöstään monta syömähammasta. Etenkin Jukka-Pekka Vainionpään lähtö Vimpeliin jätti rosteriin ison loven. Osaamista joukkueesta silti löytyy, eikä KiPankaan passaa lähteä peliin napit auki.
Kiteen ja Imatran yhteenotot ovat aina olleet kiehtovia heimokamppailuja. Kaksi vuotta sitten Kitee oli näissä yhteenotoissa niskan päällä, mutta viime kesänä oli Imatran vuoro juhlia. Kun vuorovuosi -perinteestä on syytä pitää kiinni, on KiPalla taas näytön paikka.
Oman lisävärinsä heimokamppailuun tuo Toni Kohonen. On mielenkiintoista nähdä, miten kokenut konkari syttyy pelatessaan kasvattajaseuraansa vastaan.
Kiteen ja Koskenkorvan kohtaamisessa on paljon pelissä jo pelkästään väkevyyssyistä. Siinäkin omansorttisensa hegemoniakamppailun ainekset. Alkukaudesta Kossu on antanut vastustajille tasoitusta lukkari Juho Hakomäen toipuessa helmikuisesta käsileikkauksesta.
Voi olla, että Kossun lautasen ääressä nähdään taas tuttu mies, kun jussit on juhlittu ja päivä on kesäpäivän seisauksen jälkeen ruvennut lyhenemään. Se tasoittaa merkittävästi puntteja.
Heinäkuussa kuusi kotiottelua
Heinäkuussa KiPalla on kuusi kotimatsia. Parhaan lomasesongin alkajaisiksi Pattijoki vierailee Rantakentällä 3.7. ja tämän jälkeen sinne saapuvat Joensuun Maila, Kankaanpään Maila, Vimpelin Veto, Kempeleen Kiri ja Joensuun Maila toistamiseen heinäkuun päätteeksi.
Pattijoen Urheilijoille ei ennen sarjan alkua povattu ruusuista kautta. Jämerän jokerinsa Juuso Keski-Koukkarin johdolla joukkue on kuitenkin alkukauden peleissä todistanut, ettei se halua olla mikään heittopussi.
Viimesyksyisten seurasiirtojen jälkeen kiteeläislähtöinen Simo Rahunen on saanut Pattijoen miehistössä entistä isomman roolin. Hänet on ylennetty joukkueen kapteeniksi.
Heinäkuun ensimmäisenä torstaina ja viimeisenä sunnuntaina kannattaa olla hyvissä ajoin liikkeellä, mikäli aikoo saada hyvän paikan aurinkokatsomossa. Parhaille paikoille on tunkua, kun JoMan fanit äänekkäine Joensuun Maila, Joensuun Maila, Joensuun Maila -huutoineen saapuvat kannustamaan omiaan.
KiPan ja JoMan yhteenotot tuppaavat olemaan pelejä, joista sytykkeitä ei puutu. On päivänselvää, että sarjatilanteesta riippumatta paikallisvastustaja panee jokaisen pelaajan panemaan parastaan ja voisi kuvitella, että pelin henki on sama myös katsomon puolella.
Paikalliskamppailu on aina paikalliskamppailu ja sen pitää näkyä ja kuulua niin kentällä kuin kentän ulkopuolellakin.
13. heinäkuuta Rantakentälle saapuvassa Kankaanpään Mailassa on kameleontin piirteitä. Siinä missä kameleontti vaihtaa väriään, vaihtaa KaMa edustusjoukkueensa kokoonpanoa. Tämän kauden miehistössä on vain kolme kaudella 2020 pelannutta pelaajaa.
Muutoksia kokoonpanossa ei varmaankaan ole tehty kameleontille tyypilliseen tapaan mielialan, valon ja lämmön vaihteluiden mukaan, vaan aivan muista syistä, joita voi vain arvailla. Tämän kauden miehistössä KaMalla on kaksi KiPan riveistä tuttua pelaajaa: Sami Mikkolanaho ja Jouni Mäki.
Vimpelin Veto on viime vuosina ollut KiPalle vaikea vastustaja. Pisteitä siltä ei ole irronnut moneen vuoteen.
Tänä kesänä kurssia on mahdollista kääntää Rantakentällä 21. heinäkuuta. Helppoa se ei tule olemaan, sillä Veto on saanut riveihinsä sarjan kovimpiin kanuunoihin kuuluvan Jukka-Pekka Vainionpään Seinäjoelta. Lyötävissä Vetokin Rantakentän painekattilassa on, kun yleisö saadaan täysillä pelimiesten tueksi.
Kempeleen Kirin KiPa kohtaa 26. heinäkuuta jo kolmannen kerran tällä kaudella. Ensimmäisen yhteenoton KiPa onnistui vieraskentällä voittamaan ja toinen peli on tätä kirjoitettaessa pelaamatta.
Panokset kaikissa KeKi -otteluissa ovat kovat, sillä kovia vahvistuksia hankkinut Kempele on yksi niistä joukkueista, jonka pitäisi kiteeläisten lasien läpi katsottuna jäädä runkosarjassa KiPan taakse.
Runkosarjan kliimaksi elokuussa
Elokuussa KiPa saa kotikentällä vastaansa enää kaksi joukkuetta. Näiden pelien osalta voi hyvällä syyllä puhua runkosarjan kliimaksista, sillä vastassa ovat viime kauden loppuottelijat Manse PP ja Kouvolan Pallonlyöjät. Mansen KiPa kohtaa 9.8. ja Koplan 14.8.
Toivottavasti ylemmän jatkosarjan paikka on varmistettu jo ennen viimeisiä kotipelejä, mutta ellei ole, varmistetaan se nappaamalla tarvittavat pisteet menneen kesän kulta- ja hopeamitalisteilta. Puolivälierät alkavat 19. ja 20. elokuuta.