Kiteellä asuva Sami Purmonen on tuttu mies KiPan riveistä edellisiltä kausilta. Viime kesän mies oli luotaamassa Joensuun Mailaa kakkospelinjohtajana/valmentajana hyvillä tuloksilla.
Kiteen Pallo-90 Superpesisjoukkueen pelinjohtaja kaudella 2013 on kiteeläinen Sami Purmonen. Purmonen toimi viime kaudella Joensuun Mailan II pelinjohtajana/valmentajana. Kiteen Pallossa Purmonen on toiminut viimeksi kaudella 2010 II pelinjohtajana/lajivalmentajana.
Kiteen Pallo tehnyt lisäksi yhden uuden pelaajasopimuksen. Tohmajärven Pompun kasvatti Hannu Ikonen, 26-v, siirtyy Kiteen Palloon 1+1 vuoden sopimuksella Pattijoen Urheilijoiden pronssijoukkueesta.
Kaudet 2012 ja 2011 Ikonen on pelannut Pattijoen Urheilijoissa, jonne hän siirtyi Joensuun Mailasta. Hannu Ikosen ulkopelipaikka on takakentällä. Sisäpelissä hän on tullut tutuksi etenijän-/vaihtajanroolissa. Tilastot viime kaudella runkosarjassa 25 ottelun jälkeen soittavat Ikoselle seuraavaa: 1+5 lyötyä, 7 tuotua ja 64 kärkilyöntiä.
Kiteen Pallo on tehnyt lisäksi jatkosopimukset seuraavien pelaajien kanssa: Mika Laukkanen, 34-v, lyöjäjokeri, 1+1 vuoden sopimus, Jussi Hurskainen, 23-v, koppari/etenijä/kotiuttaja, 2 vuoden sopimus sekä Mikko Sirviö, 23-v, etukenttä/etenijä/vaihtaja, 1 vuoden sopimus.
Kiteen Pallo-90 neuvottelee vielä 1-2 pelaajan kanssa sekä II pelinjohtajan/valmentajan rooliin sopivan henkilön kanssa.
Seuralla on voimassa olevat pelaajasopimukset Simo Rahusen, Matti Latvalan, Sami Partasen ja Toni Laakson kanssa vuoden 2014 kauden loppuun. Topi Hurskaisen, Ville Hämäläisen ja Juhani Myyryläisen kanssa sopimuskausi on vuotta lyhyempi, 2013 loppuun.